Müfit Günel Diyor ki

0 Comments


Değerli Dostlar

Elbette ki, mutlu bir evliliğin en büyük ödülü ve tamamlayıcısı, sağlıklı bir çocuktur. Bu, her evli çiftin en büyük arzusudur. Eminim ki her biriniz eşinizle birlikte, bir çocuk sahibi olabilmek için büyük zahmetlere katlanmakta ve zorluklarla boğuşmak tasınız. Kiminiz bu uğraşların sonunda mutlu sona ulaşıp çocuğunu kucağına almakta, kiminizin emeği de maalesef boşa gitmekte ve çeşitli denemeler, doktor ve tüp bebek merkezi değiştirmeler birbirini takip etmektedir.

Arada şanslı olan ve bir androloğa danışmayı aklına getirebilen erkek faktörlü çiftler, bizim gibi sadece bu işle ilgilenen çok az sayıdaki ürolog’dan birine danıştıktan sonra, daha akılcı ve bilimsel uygulamalar sonucunda, istediklerini elde edebilmektedirler.

Tüp bebek tedavisi, hem kadın için, hem de sperm eldesinin testiküler girişim gerektirdiği erkekler için oldukça zahmetli ve yorucu bir iştir. Böyle bir girişimin yapılacağı hastaların da, tedavi öncesinde erkek infertilitesi konusunda deneyimli bir ürolog tarafından değerlendirilmesi ve tedavisinin bilimsel gerçekler ışığında planlanması takdir edersiniz ki çok büyük önem taşımaktadır. Maalesef sadece yurdumuzda değil, belki dünyada çoğu gelişmiş ülkedeki uygulama ise, tüp bebek merkezine başvuran evli çiftlerin, sadece kadın doğum uzmanı kontrolundan geçirilip, üroloğa danışmaya gerek görülmeden tedaviye başlanması şeklindedir. Dolayısıyla, eşinin tedavisi sırasında ürologla hiç karşılaşmayan erkek hastalar, onunla çoğu kez ilk defa mikroTESE için yattığı ameliyat masasında tanışmaktadır. Ameliyat öncesi gerekebilecek tedaviyi alamamanın yanı sıra, eğer o üroloji uzmanı da erkek infertilitesi ve testisten sperm eldesi konusunda yeterince deneyimli değilse, çok iyi kullanılması gereken ve belki de en önemlisi olan ilk TESE operasyonu şansını iyi kullanamamakta ve sperm bulunamaması yanı sıra, hayatının diğer dönemlerini de etkileyebilecek komplikasyonlarla karşılaşabilmektedir.

Tıptaki şu çok önemli sözü hatırlatmak istiyorum: “Hastalık yoktur, hasta vardır”. İşte erkek infertilitesinde de, her hasta için ayrı bir strateji geliştirmek gerekmektedir. Bunun için de ilk şart, her erkek hastanın, tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka bu konuda deneyimli bir üroloğun kontrolundan geçmesidir. Bu siteyi oluşturmaktaki gerçek amacımız da, binlerce hasta ve 2500’e yaklaşan mikroTESE deneyimimizle, size, çok az sayıdaki üroloğun verebileceği tıbbi yardım ve desteği sağlayarak, katlanmak zorunda kaldığınız zahmeti biraz olsun hafifletebilmektir.

Umarım her şey gönlünüzce olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

One thought on “Müfit Günel Diyor ki”

  1. Z s dedi ki:

    Hocam ben üroloji Dr nun verdiği bazı ilaçları kullandıktan sonra spermimin artık gelmediğini görüyorum ilacı kestim ve aradan 24 saat geçti hala aynı acaba bu geçici midir.verdiği ilaçlar ismi (Azosilin500mg/50 tablet—Urocare 3G —-UROREC 8 mg kapsül )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.