Normal Yolla Çocuğum Olmaz mı?

0 Comments


1. Bir diğer bilinmesi gereken husus ise kadınlarda her ay sadece bir kez yumurtlama olduğu ve kadın yumurtasının sadece 16-18 saat canlı kalabildiğidir. Bu nedenle kadında yumurtlamanın olduğu günlerde ilişkiye girilmesi çocuk olma şansını artırır. Seyahatler veya başka nedenlerle bu günlerde ilişkiye girilememişse, çocuk olma şansı da düşer. Düzenli adet gören kadınlarda bir sonraki adetinin başlayacağı günden 14 gün önce yumurtlamanın olacağı basitçe hesaplanabilir. İşte bu günde ve bu günden 2 gün önce ve 2 gün sonrasında ilişkiye girilmesi önerilir. Adet düzensizliği olan kadınlarda doktor kontrolü altında yumurtlamanın olacağı günün hesaplanması daha faydalıdır. Çocuğu olmayan çiftlerde sadece bu takvim yöntemine uyulması bile önemli oranda gebeliği sağlamaktadır.

2. Ayda sadece bir kez döllenme olabileceği için çocuk olması için belli bir sürenin geçmesini beklemek de yeterli olabilir. Genellikle 35 yaş altı kadınlarda 1 yıl, üstündekilerde ise 6 ay beklenmesi önerilir. Bu sürenin sonunda tetkiklere başlanması yeterli olur. Ama belirli bir bozukluk varsa, örneğin meninin az gelmesi, testislerde ağrı, cinsel ilişki güçlüğü ya da kadında adet düzensizlikleri gibi durumlarda daha erken doktora müracaat edilmesi gerekir.

3. Cinsel ilişkiye her gün değil, gün aşırı girilmesi, 1 haftadan fazla ara verilmemesi uygun olur. Çok seyrek girilen ilişkilerde meninin canlılığı bozulabilir. Sık girilmesi durumunda ise sperm sayısında azalma söz konusudur. Bazen arka arkaya 2 kez ilişkide bulunulması faydalı olabilir. İkinci kez boşalmada hareketi fazla spermlerin çıktığı görülmektedir.

4. İlişkiden sonra kadının bir müddet sırt üstü yatması, hemen ayağa kalkmaması uygun olur. İlişki sırasında kadının orgazm olması, kendini sıkmaması, erkeğin rahat ve konsantre olması hem daha fazla meni çıkmasına hem de spermin kadın genital kanallarında kolay ilerlemesine faydası vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.