Menu

Biyografi

Op. Dr. M. Müfit Günel kimdir?

02.01.1957 yılında Ankara’da doğan M. Müfit Günel, ilk, orta ve lise eğitimini Ankara Kurtuluş Lisesi’nde tamamlamıştır. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren Dr. Günel, N/Aksaray cezaevi tabipliğindeki mecburi hizmetinin ardından, 1984-88 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi’nde üroloji ihtisasını yapmıştır. 1988-90 yılları arasında Ağrı 200 Yataklı Asker Hastanesinde askerlik görevini tamamlayan Dr. M. Günel, 1990-95 yılları arasında Batman Devlet Hastanesi, 1995-2004 yılları arasında Ankara Acil Yardım ve Traumatoloji Hastanesi, 2004-2007 yılları arasında Ankara Z.T.B. Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 2007-2010 yılları arasında da geçici görevli olarak Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’nde çalışmıştır. Ağustos 2010’dan beri devam ettiği Ankara Z.T.B. Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Çayyolu Semt Polikliniğindeki görevinden emekli olarak kamudaki görevine son vermiştir.

Dr. M. Müfit Günel’in ilgi alanları arasında ESWL (vücut dışından şok dalgalarıyla böbrek taşı kırılması), lumbodorsal böbrek cerrahisi, laparoskopi ve son yıllarda özellikle ağırlık kazanan erkek infertilitesi tanı ve tedavisi sayılabilir. 1993 yılından beri önce Technomed Sonolith 3000, ardından da halen çalışmayı sürdürdüğü Stonelith V3 cihazı ile binlerce hastayı tedavi ederek, bu alanda zor elde edilebilecek bir deneyim sahibi olmuştur. Ankara Ürologlar Derneği’nin düzenlediği 1. ve 2. Laparoskopi kurslarına katılan Dr. M. Müfit Günel, ilk laparoskopi sertifikalı ürologlardan olup, Turkurolap grubunun da kurucularındandır.

Dr Günel’in erkek infertilitesi ile ilgisini ayrı bir paragrafta değerlendirmek gerekir. Bu alandaki çalışmalarına 2004 yılında, Z.T.B. Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başlayan Dr. M. Müfit Günel, atıl durumdaki ameliyat mikroskopunu çalışır duruma geçirerek, mikroTESE (azoospermik erkekten mikroskop altında sperm eldesi) ve erkek infertilitesi ile ilgili mikrocerrahi uygulamalarına başlamıştır. Bugüne kadar 6 tüp bebek merkezine mikroskop alınması ve mikroTESE ameliyatlarına başlanmasında öncülük eden Dr. Müfit Günel’in, 2500’e yaklaşan mikroTESE deneyiminin kazandırdığı, azoospermik erkeklerde testisten sperm elde etme oranları, dünya ortalamalarının çok üstündedir. MikroTESE ameliyatları yanı sıra, tüp bebek uygulamalarının laboratuar kısmına da ilgi duyan Dr. Günel, aynı hastanenin ÜYTE merkezinde aldığı eğitimle, Embriyoloji ve ICSI sertifikasına sahip Türkiye’deki 2 ürologdan biridir.

Dr. M. Müfit Günel, halen Ankara’daki en büyük 3 Tüp Bebek Merkezi’nin üroloji uzmanlığı görevini yürütmektedir.

Pubmed ve RBM Online’de yayınlanmış yurtdışı makaleleri ve yazım aşamasındaki bir kitap bölümü bulunan Dr. Günel, Türk Üroloji Derneği, Ankara Ürologlar Derneği, Türk Androloji Derneği, EAU(European Asosciation of Urology) ve TSRM(Turkish Society of Reproductive Medicine) derneklerinin üyesidir.

Evli olan Dr. M. Müfit Günel’in, İlkin Elif(20) ve Zeynep(15) adında 2 kız çocuğu vardır.