Testislerin Yerinde Olmaması

0 Comments


ise tümör gelişmesidir. Gerçekten de, eğer testisler kanalda ya da karın içinde kalmışlarsa, bunlarda kanser gelişme riski normalden 40 kat daha fazladır. Yerine indirilmeleri kanser gelişme riskini azaltmaz ama erken tanınmasını sağlar.

Bu nedenle yeni doğan çocukların testislerinin yerine inmeleri çok dikkatle takip edilmelidir.

Bazen testisler aşağı ve yukarı hareket ederler. El ile aşağı indirilebilirler ama bırakınca tekrar yukarı kaçar. Buna retraktil testis yani yukarı kaçan testis denilir. Her zaman yukarıda kalıyorlarsa testislerin çalışması ciddi derecede bozulabilir. Ama ayaktayken aşağıda kalıyor, yatına yukarı kaçıyorsa bunların durumu daha iyi olabilir. Ama her durumda da kısırlık riski mevcuttur.

Yine de bazı erkeklerde testisler yerine geç inmiş olmakla birlikte çocuk sahibi olabilmektedirler. Bunlarda testisler tam bozulmamıştır. Her ne olursa olsun, kendiliğinden çocuk olmaması durumunda tüp bebek yöntemlerinden yararlanılabilir. Bu şekilde çocuk sahibi olmuş çok sayıda hastamız bulunmaktadır.

Özet olarak; testislerin yerinde olmaması durumunda kısırlık gelişebilir. Eğer sperm tahlilinde yeterli hücre bulunursa bunlarda kendiliğinden gebelik gelişebilir. Hücre sayısının az olması durumunda testisleri uyarıcı ilaçlar verilir veya ICSI yapılır. Menide hiç üreme hücresi bulunmaması durumunda ise TESE-ICSI uygulanır. Bunların başarısı sağlıklı hücre bulunması ile ilişkilidir. Tüp bebek uygulamadan önce erkeğin de hazırlanması önerilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.